Filterbyte på Exhausto VEX 35 2 DV
Vi rekommenderar, som utgångspunkt, att du byter ditt Standardfilter var 3:e månad och ditt Pollenfilter eller Kolfilter var 6:e månad. Detta gör att du kan vara säker på att ditt system är rent från damm och smuts. Om du bor i ett område med mycket föroreningar kan det vara en fördel att byta filter oftare, därför rekommenderar vi att du kontrollerar dina filter och ditt system regelbundet. Om du har ett Kolfilter monterat påverkas filtrets levnadslängd av gaserna som finns omkring din bostad.
Det här systemet kräver två filter för ett komplett filterbyte. Vi rekommenderar därför att du monterar ett finare filter på tilluftssidan och ett Standardfilter på frånluftssidan i ditt system. Detta gör att du kan vara säker på att ditt system är rent från damm och smuts, samtidigt som du får ett hälsosamt inomhusklimat och ett ventilationssystem som fungerar i många år framöver.
Exhausto VEX 35 2 DV är en bostadsventilationsanläggning. Energin från frånluften används för att värma upp luften i tilluften. Anläggningen ger ett hälsosamt och behagligt inomhusklimat till nytta för byggnaden och dess boende. Denna modell kräver två filter för ett komplett filterbyte.